Pomôž nám dostať Baňa Coworking do finálnej podoby 🙏

Podpor projekt do 07.08.2021 cez crowdfundingovú platformu StartLab a vyber si jednu zo skvelých odmien!

Nástrahy práce online počas pandémie

Zdieľať čĺánok

Facebook
LinkedIn
Twitter
Email
Nemôžeme písať o coworkingu bez toho, aby sme spomenuli aktuálnu situáciu. Pandémia úplne skreslila pohľad na to, ako pracujeme. Naše pracovné životy prechádzali zmenami už predtým. Od roku 2020 sa však potreby ľudí menia obrovskou rýchlosťou.

Covid-19 situáciu ešte viac skomplikoval. Mnoho freelancerov, zamestnancov aj ich šéfov objavilo prácu z domu a možno ich trochu prekvapilo, že pomerne efektívne sa dá pracovať aj takomto prostredí. A pri škrtaní nákladov im ako prvé napadne: veď my nepotrebujeme vlastnú kanceláriu!

Dôležité si je uvedomiť, že toto nie je bežným pracovným nastavením — ľudia pracujú z domu preto, že musia. Tiež chcú prispieť svojou troškou k zlepšeniu situácie a vytvoriť bezpečné prostredie pre svojich blízkych. V Coworkingoch sme strávili roky života a väčšina našich „kolegov“ predtým pracovala z domu. Nikdy sme však neboli svedkom toho, že by si to pochvaľovali ako dlhodobé riešenie. Množstvu problémov sa jednoducho nedá vyhnúť. Pozrime sa na riziká, ktoré dlhodobá práca v izolácii prináša.

Priveľa práce

Prirodzene je veľmi ťažké oddeliť prácu a osobný život, keď sa doma zlievajú do jedného. Pri raňajkách kontrolujeme e-maily a zrazu vešiame prádlo. Bez pevne určeného režimu často nevieme, kedy začíname pracovať a kedy oddychujeme, takže sa stáva, že pracujeme omnoho dlhšie a menej efektívne.

Izolácia a dlhodobá motivácia

Podľa mnohých štúdií je pocit izolácie rozšíreným problémom medzi zamestnancami, ktorí pracujú z domu. Presnejšie, 52.9% IT zamestnancov uviedlo, že sa cítia osamelejšie. O čosi viac, 56.4% prežíva stavy úzkosti, 53% má ťažkosti s udržiavaním dlhodobej motivácie a produktivity pri porovnaní s prácou v kancelárii. Ak by aj práca z domu krátkodobo zvýšila produktivitu, ostatné faktory môžu spomaliť tvoj celkový profesionálny rast.

Zložitá komunikácia

V rámci komunikácie prostredníctvom e-mailov, Slacku či podobných online nástrojov netreba veľa, aby došlo k nedorozumeniam, ktoré pri nedostatku pozornosti môžu eskalovať do zbytočne veľkých rozmerov. O to viac treba venovať pozornosť efektívnej komunikácii medzi kolegami. Niekedy je osobné stretnutie na nezaplatenie.

Nedostatočné vybavenie home officu

Bohužiaľ, mnohí z nás nemajú doma vhodné pracovné prostredie, či už ide o nedostatok miesta na vytvorenie pracovného kútika, pomalý a nestabilný internet alebo nekvalitné sedenie. Možno sa ti to teraz nezdá vážne, neskôr však môžu nasledovať nepríjemné zdravotné problémy. Vyriešiť to môžeš napríklad prenájmom stola v coworkingu, alebo dočasným zapožičaním kancelárskeho nábytku na mojoffice.online.

Baňa coworking verzus homeoffice Spišská Nová Ves

Problém alebo príležitosť?

Zmeny prichádzajú aj na realitnom a pracovnom trhu. Mnoho spoločností prehodnocuje svoje uzavreté nájomné zmluvy, ich dĺžku či počet m2. Real estate developeri / poskytovatelia vnímajú väčšiu túžbu firiem po flexibilite a individuálnom prístupe. Čoraz viac zamestnancov IT firiem pracuje na diaľku a vracajú sa do regiónov. Drobní podnikatenia a freelanceri zas vyhľadávajú nové príležitosti a spolupráce, ktoré udržia ich podnikanie nad vodou v čase krízy. Podniky sú nútené digitalizovať rýchlejšie a predávať online, čo vedie k obrovskému rastu e-commerce.

Dnešná situácia je preto veľkou príležitosťou pre ľudí po celom Slovensku, aby priniesli riešenia obyvateľom a podnikateľom, ktorí (často nedobrovoľne) prechádzajú zmenami – natrvalo sa vrátili do regiónov, presunuli svoju prácu do online priestoru, alebo prečkávajú pandémiu mimo veľkých miest. Áno, sami tieto udalosti zažívame. Našim cieľom je vytvoriť komunitný coworking v Spišskej Novej Vsi a ponúknuť moderný priestor na prácu, v ktorom sa budeme radi stretávať a tvoriť. Ak si nad coworkingom zatiaľ neuvažoval alebo posúval toto rozhodnutie na neskôr, možno práve teraz je ten správny čas. 🙂

Napíš na banacoworking@gmail.com a zisti, či je to pre teba.

Zdroj: www.campus-cowork.com
Obrázky: www.pexels.com

Majo Jendruch

Baňa Coworking v centre Spišskej Novej Vsi je miesto pre ľudí, ktorých pracovný svet sa odohráva za monitorom. Napíš nám a staň sa členom komunity.